Exploding box 10 cm x 10 cm – instrukcja

Exploding box można zrobić w różnych rozmiarach. Zazwyczaj spotykane są takie o rozmiarach 7 cm x 7 cm, kwestia pokombinowania jak sobie te ścianki poskładać, co chcemy schować do środka pudełka itp. Mi przypadło do gustu pudełeczko w rozm. 10 cm x 10 cm. Do jego wykonania potrzebujemy na sam początek kartkę grubszego papieru w formacie A4, ołówek, linijkę i gilotynkę (lub nożyczki).

Z kartki A4 wycinamy 2 pasy o takim rozmiarze jak na zdjęciu.

Każdy z tych pasów składamy na „prawie” kwadraty, bo idealny jest tylko kwadrat środkowy. Rozmiary poszczególnych części widać na zdjęciu. Tak docięte i poskładane elementy idealnie do siebie pasują, kiedy nałożymy jeden na drugi.

Wystarczy teraz skleić ze sobą konstrukcję. Ja używam taśmy dwustronnej z klejem ale można też wykorzystać np. klej magic.

A tak to wygląda po połączeniu obu części.

Czas na pokrywkę pudełka, do jej wykonania potrzebujemy kolejną kartkę grubszego papieru. Moja pokrywka  ma mieć głębokość 2 cm, co oznacza, że muszę do długości boku pudełka dodać dwa razy po 2 cm i jeszcze kilka milimetrów, żeby pokrywka nie była za mała. Czyli 9,7 cm + 3 mm + 2 cm + 2 cm = 14 cm. Na zdjęciu narysowałam siatkę, żeby było wszystko lepiej widać.

Teraz trzeba zrobić nacięcia jak na zdjęciu poniżej.

Dodatkowo boki naciętych kwadracików docinam po skosie, żeby wyszły takie trapezy jak na zdjęciu. Wszystko to po to, żeby te „języczki” podczas sklejania ładnie schowały się do środka i nie odstawały. Wystarczy spróbować jak to będzie wyglądało jeśli tych skośnych nacięć nie zrobimy 🙂

A tak to wygląda po wszystkich cięciach i zagięciach. Trapezowe języczki wystarczy teraz posmarować klejem lub podkleić dwustronną taśmą z klejem i przykleić do boczków pokrywki. Ale uwaga: robimy to dopiero po ozdobieniu pokrywki, tylko i wyłącznie dlatego, że posklejaną pokrywkę trudniej się ozdabia 🙂

Opinii: 6 dla “Exploding box 10 cm x 10 cm – instrukcja

  1. Wspaniale przygotowany opis jak zrobić exploding box! Moje pierwsze pudełeczko w życiu wg tego opisu i już udane w 100%! Dziękuję i gratuluję 🙂

  2. Mam pytanie jakie są wymiary tej pokrywki bo nie mogę się odczytać :/ Czy jest 14 x 14 czy 10 x 10 przy czym odznaczamy boki ?

  3. Dziękuję. instrukcja bardzo czytalna. Zrobiłam w 5 min. A jest to mój pierwszy box. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *