Podstawowe błędy w decoupage – dowiedz się jak ich unikać!

Decoupage to jedna z moich ulubionych technik zdobienia. Jednak jak przypominam sobie moje początki, to chce mi się śmiać, że kiedyś popełniałam wiele podstawowych błędów. Dlatego przygotowałam dla Was zbiór najczęstszych błędów w decoupage. Zalecam go szczególnie osobom początkującym, te bardziej doświadczone większość już pewnie przerobiły na własnej skórze 🙂 Zobaczcie zatem czego należy unikać, by cieszyć się urokami decoupage 🙂

9 najczęstszych błędów w decoupage

1. Zbyt grubo nałożona farba ze smugami.

Często w pośpiechu nakładamy zbyt dużo farby na pędzel, a następnie na projekt. Przez to powstają nieestetyczne smugi, zacieki i zgrubienia. Widoczne jest to na krawędziach i rogach, a także na płaskich powierzchniach. Efekt ten potęgują krótkie ruchy pędzla.

Rady:

 • Lepiej kilkakrotnie nałożyć mniejszą ilość farby.
 • Najlepiej wykonywać pędzlem długie, pociągłe ruchy (chyba, że celowo chcemy uzyskać inny efekt – wtedy wszystko dozwolone).
 • Jeśli na rogach i krawędziach powstaną zgrubienia z farby, należy je szybko rozsmarować, zanim farba zacznie zasychać.
 • Przed nałożeniem kolejnej warstwy farby odczekaj, aż poprzednia warstwa zupełnie wyschnie.

2. Nieumycie pędzla.

Podczas tworzenia projektów łatwo o nieuwagę. Często korzystamy z kilku pędzli naprzemiennie i w całym zamieszaniu można zapomnieć, że preparaty na pędzlach szybko zasychają. Jak uchronić zatem pędzle przed zniszczeniem?

Rady:

 • Od razu umyć, najlepiej wodą z mydłem (chyba, że producent zaleca inaczej).
 • Jeśli nie możemy od razu umyć pędzla, należy umieścić go w pojemniku z wodą.
 • Jeśli z jakiegoś powodu pędzel zaschnie, wykorzystajcie specjalny preparat do czyszczenia pędzli – nasz test Brush Cleanera znajdziecie TUTAJ.

3. Potarganie/marszczenie serwetki.

Do przyklejania motywów wykorzystujemy różne papiery, jednak najpopularniejsza jest zwykła serwetka papierowa. Jest to jednak bardzo cienki materiał,  z którym należy obchodzić się delikatnie. Jak zatem uniknąć jej potargania i marszczenia się?

Rady:

 • Ruchy pędzlem powinny być delikatne.
 • Pędzel powinien być dobrze namoczony w kleju, by nie potargał serwetki.
 • Klej na serwetkę należy nakładać od środka w stronę zewnętrznych krawędzi – pozwoli to „wypchnąć” pęcherzyki powietrza.
 • Zamiast smarować serwetkę klejem, można przykleić ją metodą na żelazko – więcej o tym TUTAJ.

4. Słabo widoczny motyw z serwetki na ciemnym tle.

Papierowa serwetka jest dość cienka, dlatego jej wzór najbardziej widoczny jest na jasnym tle – najlepiej białym lub kremowym. Dotyczy to również papieru ryżowego oraz serwetki ryżowej. Co jednak zrobić, jeśli chcemy stworzyć projekt w ciemnych kolorach? Jest na to kilka sposobów, dzięki którym wybrany motyw będzie wyraźny.

Rady:

 • Papier klasyczny można pomalować od spodu białą farbą, a po wyschnięciu nakleić.
 • Do serwetek najlepszy jest klej maskujący w spray’u – tworzy białą klejącą warstwę, która zwiększa widoczność. Opis działania tego kleju znajduje się TUTAJ.
 • Zdobioną powierzchnię najpierw malujemy na biało, a następnie odrysowujemy na niej wycięty wzór. Resztę malujemy na wybrany kolor, a serwetkę przyklejamy na biały fragment.
 • Na ciemnym tle naklejamy na siebie kilka warstw serwetki z tym samym wzorem.
 • Malujemy powierzchnię na biało, naklejamy motyw z serwetki, a następnie całość malujemy na ciemno, uważając by nie zamalować motywu. Można również wykorzystać cieniowanie by granica była płynna.
 • Więcej o tym w naszym blogowym wpisie TUTAJ.

5. Niezabezpieczenie projektu.

Samo udekorowanie projektu to za mało. Pracę należy zabezpieczyć, dzięki temu powierzchnia stanie się wodoodporna oraz mniej ścieralna. To czego użyjemy do zabezpieczenia zależy od projektu oraz efektu końcowego, który chcemy uzyskać. Do wybory jest mnóstwo preparatów.

Rady:

 • Najpopularniejszy jest lakier do decoupage (efekty wykończenia do wyboru – matowy, satynowy, błyszczący, szklący, itd.).
 • Bezbarwny wosk to alternatywne rozwiązanie. Choć wosk jest mniej trwały niż lakier i trzeba co jakiś czas ponownie nawoskować projekt, to dzięki niemu można uzyskać niezwykle naturalny efekt.

6. Zacieki z lakieru

Do zabezpieczenia projektów przeznaczone są różne lakiery. Część z nich ma jednak dość rzadką konsystencję, która powoduje powstawanie zacieków. Jak ich uniknąć?

Rady:

 • Nakładać na pędzel małą ilość lakieru – umiar w tym wypadku wskazany.
 • Jeśli lakierujemy płaską powierzchnię, to najlepiej w pozycji poziomej nie tylko lakierować, ale również suszyć.

7. Nieudane spękania jednoetapowe

By nadać efekt postarzania, możemy wykorzystać specjalne preparaty do spękań. Nie są one trudne w użyciu, jednak jeśli nie przestrzegamy podstawowych zasad, spękania mogą nam nie wyjść. O czym należy pamiętać tworząc spękania jednoetapowe?

Rady:

 • Jeśli tworząc spękania chcemy, by pod spodem nie było farby, tylko widoczna była drewniana powierzchnia, to przed nałożeniem preparatu do spękań należy zabezpieczyć ją bezbarwnym lakierem lub podkładem. Dzięki temu drewno nie wsiąknie preparatu do spękań.
 • Podczas nakładania farby na wyschnięty preparat do spękań, nie można dokonywać żadnych poprawek. Raz nałożonej farby nie można poprawiać, ponieważ w ten sposób zamalujemy powstające spękania.
 • Rozmiar spękań zależy od grubości nałożonej warstwy preparatu do spękań.
 • Kierunek spękań zależy od kierunku nakładania preparatu.

8. Wsiąkanie farby w drewno.

Jeśli chcemy pokryć drewnianą powierzchnię farbą akrylową, należy ją do tego odpowiednio przygotować. Drewno jest bardzo chłonne, dlatego wchłania pierwszą nałożoną warstwę. Co można z tym zrobić?

Rady:

 • Przed rozpoczęciem zdobienia nałóż na drewno podkład – biały lub bezbarwny.
 • Podkład możesz zastąpić białą farbą akrylową.
 • Dzięki temu kolejny nałożony kolor będzie widoczny i wyrazisty.
 • Nie dotyczy to sytuacji, kiedy naszym zamierzonym efektem jest wsiąkanie farby w drewno.

9. Nieudane złocenia

Złocenia to jeden ze sposobów zdobienia w technice decoupage. Nie są trudne do wykonania, jednak by uzyskać zadowalający efekt, należy pamiętać o kilku sprawach.

Rady:

 • Folię do złoceń można nakładać na klej dopiero wtedy, gdy nie jest on mokry. Powinien być tylko lekko klejący.
 • Do zabezpieczenia złoceń nie używaj lakieru na bazie wody, ponieważ przez to złotko może się utlenić. Najlepiej sięgnąć po lakier na bazie alkoholu/rozpuszczalnika.

 

Jestem ciekawa, jakie błędy zdarzało Wam się popełniać na początku przygody z decoupage. Piszcie o tym w komentarzach lub na maila blog@creativehobby.pl. Przedstawcie swoje rozwiązania 🙂

Opinii: 16 dla “Podstawowe błędy w decoupage – dowiedz się jak ich unikać!

 1. Witam.
  Czy istnieje możliwość aby pojawił się wpis dotyczący lakierowania przedmiotów decoupage? Zależy mi na efekcie gładkiej powierzchni bez smug, który jest trudny do uzyskania (przynajmniej w moim przypadku) pomimo stosowania równych pędzli, lakierów i wielkich starań z mojej strony.
  Proszę o pomoc.
  Basia

 2. Dziękuję za sugestię 🙂 W najbliższym czasie postaram się przygotować taki wpis 🙂 Jeśli pojawią się jeszcze jakieś pomysły, to proszę pisać 🙂

 3. Już się nie mogę doczekać porady w sprawie lakierowania. Od kilku dni próbuję wylakierować szkatułkę i zawsze jest coś nie tak – albo robią się smugi, albo małe pęcherzyki powietrza a jak już jest w miarę do zaakceptowania to się muszka przylepi 🙂 Miałam nadzieję, że lakiery przeznaczone do rękodzieła są lepszej jakości ale teraz widzę, że te budowlane nieraz nad nimi górują. Zastanawiam się nad lakierem w sprayu ale nie wiem czy on coś pomoże.
  Pozdrawiam.
  Basia

 4. Jakich lakierów do rękodzieła Pani używała? Może to nas jakoś naprowadzi do udzielenia wskazówek, bo często preparaty różnią się między sobą i trzeba je trochę inaczej nakładać.
  Odnośnie lakieru w spray’u – jeśli nakłada się go równomiernie z odpowiedniej odległości to wygląda to bardzo dobrze.

 5. Witam.
  Ostatnio zaopatrzyłam się w następujące lakiery: Pentart water based połysk oraz mat, Pentart Decor Varnish Silky Shine oraz Americana Dura Clear Gloss Varnish. Zakupiłam je z nadzieją, że uzyskam dzięki nim lepszy efekt niż w przypadku lakierów budowlanych ale niestety tak się nie stało. Najgorszy efekt moim zdaniem daje ostatni z wymienionych lakierów, ponieważ oprócz smug robią się jeszcze malutkie pęcherzyki powietrza a dodam, że lakierów nie wstrząsam i używam suchego syntetycznego pędzla. Chyba zainwestuję w lakier w sprayu i oszczędzę sobie nerwów 🙂 Mogę prosić o poradę, który lakier akrylowy w sprayu jest wart uwagi?
  Pozdrawiam.
  Basia

 6. O, to sporo różnych preparatów Pani przetestowała. Trudno mi powiedzieć, co może być nie tak. Proszę podesłać zdjęcie polakierowanego przedmiotu lakierem budowlanym i którymś z tych wymienionych wyżej na adres blog@creativehobby.pl Proszę też napisać ile warstw lakieru zostało nałożonych.
  Odnośnie lakieru w spray’u to Creativehobby ma w ofercie tylko jeden – Fisante Spray ze Stamperi (połysk i mat): http://www.creativehobby.pl/stamperia-lakier-ochronny-w-sprayu-fisante-spray-150-ml-do-techniki-serwetkowej-o_l_1105.html Jeśli jest nakładany z odpowiedniej odległości to efekt jest bardzo ładny.

 7. Witam.
  Niestety aparat nie chce uchwycić tych mankamentów. Ostatecznie przelakierowałam prace lakierem Pentart wersja połysk, jak się utwardzi do zeszlifuję i użyję lakieru w sprayu – mam nadzieję, że efekt mnie zadowoli 🙂 Ale na wpis o lakierowaniu będę czekać, zapewne się czegoś nauczę 🙂
  Pozdrawiam.
  Basia

 8. Życzę w takim razie owocnej pracy i zadowalającego efektu 🙂 A wpis o lakierowaniu pojawi się niebawem 🙂

 9. Bardzo przydatne rady lecz myślę że skoro macie duży potencjał i materiały możecie wykonać coś lepszego np;
  -terarrium
  -plenner
  -zeszyt
  -coś z drewna i poradnik o drewnie
  -coś łatwego ale naprawdę efektownego np; zwykły patyk przymontować zawieszki i mamy wieszak na naszyjniki i bransoletki.
  -inne rzeczy

  Tak ogólnie polecam obejrzeć angielskie diy może to was zainspiruje 😉
  Z wielkim poszanowaniem i pozdrowieniami Beginka

 10. Dziękuję za pomysły, wezmę to pod uwagę 🙂 Sporo inspiracji o drewnie, szczególnie decoupage jest już na naszym blogu, podobnie z zeszytami 🙂

 11. Świetny wpis, z pewnością można zaczerpnąć trochę wiedzy 🙂 Również wezmę kilka pomysłów pod uwagę, wcześniej ich nawet nie rozważałem.

 12. Cieszę się, że wpis okazał się pomocny:) Życzę wielu udanych projektów! 🙂

 13. proszę o radę jakiego lakieru użyć do polakierowania słoiczków na przyprawy zrobione metodą decoupage. Mam obawy że w trakcie mycia wszystko się zmyje . Z góry dziękuje za odpowiedż

 14. Wszystko zależy od tego, jak będziesz myć ozdobione słoiczki.
  Do intensywnego mycia w zmywarce polecam lakier wodoodporny Wash It – http://www.creativehobby.pl/stamperia-lakier-wodoodporny-wash-it-80-ml-stamperia-rekodzielo-o_l_2052898.html.
  Natomiast jeśli planujesz przecierać słoiczki z kurzu np. wilgotną szmatką, to w takiej sytuacji spokojnie wystarczy nałożyć kilka warstw zwykłego lakieru na bazie wody. Ważne żeby nałożyć lakier dokładnie na wszystkie zdobienia (decoupage i farbę) oraz aby każda warstwa lakieru dobrze wyschła, zanim zostanie na nią nałożona kolejna.
  W razie pytań śmiało pisz. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *