HAFTOWANIE – Słowniczek Rękodzieła

Zobacz czym jest haftowanie i co może Ci się przydać do tworzenia w tej technice 🙂

HAFTOWANIE

Haftowanie to sposób zdobienia tkanin polegający na wyszywaniu wzorów za pomocą igły i nici. Zobacz co przyda Ci się do tworzenia w tej technice.

  • KANWA

Płótno do haftowania o różnej gęstości. Dostępne są kanwy bez wzoru oraz z kolorowym szkicem, ułatwiającym haftowanie. Haftować można na kanwie lub bezpośrednio na zdobionej tkaninie.

  • BAZA DO ZDOBIENIA

Ozdobne hafty można tworzyć na różnych tkaninach. Największą popularnością cieszą się obrusy, serwetki oraz poszewki. Haftować można również na koszulkach, torbach, piórnikach, woreczkach, itd.

  • IGŁA

Igła to narzędzie do haftowania. Można wykorzystać do tego zwykłą igłę do szycia, plastikową igłę  lub specjalne igły do haftowania np. zagięte. Grubość igły zależy od materiału, na którym się haftuje.

  • NICI/MULINA

Nici lub mulina to materiał, z którego tworzy się zdobienia. W zależności od projektu może to być pojedyncza cienka nić lub kilka nici splecionych np. w postaci muliny. Nawleka się je na igłę i następnie przeciąga przez tkaninę w określony sposób, np. tworząc krzyżyki.

  • WZORY/SZABLONY

Dla ułatwienia pracy można wykorzystać gotowe wzory oraz szablony. Można je znaleźć w internecie, mogą być też nadrukowane na kanwie. Warto też sięgnąć po specjalistyczną lekturę, gdzie można znaleźć wiele cennych informacji oraz pomysłów.

 

Materiały do haftowania znajdziesz TUTAJ.

Pozostałe hasła ze Słowniczka znajdziesz TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *