SŁOWNICZEK POJĘĆ

słowniczek rękodzieła

 

SŁOWNICZEK RĘKODZIEŁA

 

BIŻUTERIA

Korale, kolczyki, naszyjniki – własnoręcznie można wykonać ulubioną biżuterię, tak by pasowała do wybranej kreacji.

 • BAZA

To najczęściej metalowy, ale nie tylko, element, na którym tworzymy biżuterię poprzez dodanie różnych dodatków. Możemy zatem sięgnąć po gotową bazę do pierścionka, medalionu, broszki, spinki, a nawet opaski.

 • KORALIKI

To jeden z dodatków, które możemy wykorzystać. Dzięki dziurce w  środku łatwo je nawlec na sznurek/linkę. Występują w różnych kolorach, wzorach i kształtach. Tworzone są najczęściej z akrylu, drewna lub metalu.

 • PODKŁADKA

Specjalna mata jest niezwykle praktyczna. Nie tylko chroni stół przed zarysowaniem, ale również dzięki niej koraliki nie uciekają i nie turlają się po stole lub podłodze. Można na niej układać również własne kompozycje, by ocenić jak wyglądają.

 • SZCZYPCE

Podstawowe narzędzie do tworzenia biżuterii. Umożliwia pracę z metalowymi elementami, które można dowolnie kształtować, dociskać, domykać, a nawet ciąć. W zależności od przeznaczenia są dostępne szczypce płaskie, okrągłe i do cięcia.

 • ZAWIESZKA

To kolejny dodatek do robienia biżuterii. Najczęściej metalowe, w różnych kształtach, nadają tematykę i klimat tworzonym cudeńkom. Doskonałe do naszyjników, bransoletek, a także breloczków, przywieszek do telefonu/plecaka, a także zakładek do książek.


 

BULLET JOURNAL

Bullet journal to sposób planowania i organizacji czasu za pomocą notesu oraz długopisu stworzony przez Ryder Caroll. Może mieć formę ręcznie zrobionego kalendarza wraz z listami rzeczy do zrobienia/kupienia i wszystkim, co ważne w naszym życiu. Zobacz, co przyda się do rozpoczęcia własnych zapisków w tej technice.

 • NOTATNIK

Za bazę może posłużyć Ci notes, notatnik, a nawet zwykły zeszyt. Najbardziej popularne są notatniki z kartkami w kropeczki, jednak można pisać również na gładkich kartkach, w linie lub w kratkę. Najważniejsza jest wygoda.

 • DŁUGOPIS

To podstawowe narzędzie do pisania i rysowania. Może to być długopis czarny, niebieski lub kolorowy. Doskonale sprawdza się długopis żelowy, warto też zwrócić uwagę na cienkopisy, które się nie rozmazują.

 • STEMPLE

Małe stempelki ożywią karty Twojego notatnika. Dzięki różnym wzorom możesz tworzyć ozdobne motywy, które urozmaicą Twój bullet journal.

 • NAKLEJKI/KARTECZKI

Karteczki samoprzylepne oraz znaczniki szybko pozwolą Ci zaznaczyć to, co naprawdę ważne. Ich zaletą jest to, że łatwo można je usunąć w razie zmiany planów. Stanowią również dekorację kart notatnika.

 • DODATKI

Taśmy ozdobne i spinacze to dodatki, dzięki którym nadasz indywidualny wygląd swojemu notatnikowi. Pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również praktyczną. Od Ciebie tylko zależy, czego i w jakiej ilości użyjesz do dekoracji kart.

 


CARDMAKING

Technika związana z własnoręcznym tworzeniem kartek okolicznościowych oraz zaproszeń na różne okazje. Kartki można tworzyć na gotowych bazach lub arkuszach ozdobnego papieru. Do zdobienia kartek można wykorzystać papiery, wstążeczki, stemple, tusze, farby, szablony, scrapy, tekturki, guziki, klamerki, tkaniny, wykrojniki i mnóstwo innych materiałów. Gotowe kartki można włożyć do koperty lub udekorowanego pudełka.

 • BAZA

Podstawa całej kartki, którą należy ozdobić. Baza może być gotowa – kolorowa, perłowa, passe-partout, z tłoczeniami i wycięciami. Bazę można również wykonać samodzielnie z białego kartonu lub sztywnego papieru. Najczęściej rozkładana jest na 2 lub 3 części, a najpopularniejsze rozmiary kartek to C6, DL, 15×15 cm, 13,5×13,5 cm. Ograniczeniem jest jednak tylko wyobraźnia.

 • EXPLODING BOX

Kartka w formie otwieranego pudełka. Po zdjęciu pokrywki pudełko rozkłada się. Boki można ozdobić papierami do cardmakingu. Do środka można włożyć małą figurkę lub dekorację 3D. Po bokach można napisać życzenia lub stworzyć kieszonki na karteczki, banknoty. Możliwości jest nieskończenie wiele. Instrukcję samodzielnego wykonania pudełka znajdziecie TUTAJ. A do tego przykładowy exploding box – TUTAJ.

 • FOLIÓWKA

Przezroczysty, foliowy woreczek, do którego można włożyć wykonaną kartkę. Dzięki temu nasze dzieło jest chronione przed zabrudzeniami. Występuje w różnych rozmiarach.

 • KOPERTA

Najpopularniejszy dodatek do kartki. Dzięki niej kartkę można elegancko podpisać, a następnie wręczyć. Jej rozmiar powinien być dopasowany do rozmiaru kartki. Często można kupić gotowe zestawy zawierające bazę i kopertę, które są dobrane kolorystycznie.

 • PUDEŁKO NA KARTKĘ

Alternatywa dla koperty i foliówki. To doskonała oprawa dla kartki, szczególnie takiej która posiada wiele wypukłych i delikatnych dekoracji. Pudełko to również pole do popisu pod względem ozdabiania.


DECOUPAGE

Technika polegająca na zdobieniu przedmiotów poprzez naklejanie motywów z papieru. Najczęściej wykorzystywana do tego jest serwetka, papier ryżowy oraz papier klasyczny. Dobrze zatopiony motyw wygląda jakby był namalowany. Do techniki decoupage dostępna jest cała seria specjalnych preparatów, takich jak: podkłady, farby, kleje, lakiery, preparaty do spękań, które pozwalają wykonać oraz zabezpieczyć projekt. W XVII w technika ta przywędrowała do Europy z Dalekiego Wschodu.

 • PRINT ROOM

Technika dekorowania stosowana w decoupage. Polega na tworzeniu czarno-białych zdobień. Połowa przedmiotu pomalowana jest na biało, druga na czarno. Na środku naklejony jest motyw również w kolorze czarno-białym. Dzięki grze tych dwóch kolorów oraz symetrycznemu wzorowi można uzyskać niepowtarzalne efekty. Inspirację z wykorzystaniem tej metody znajdziecie TUTAJ.

 • SHABBY CHIC

Technika postarzania projektów poprzez nakładanie kilku warstw farby w różnych kolorach na siebie, tak by warstwy te prześwitywały. By wzmocnić efekt postarzania, przed nałożeniem ostatniej warstwy farby można przetrzeć brzegi i kanty zdobionego przedmiotu oraz miejsca najbardziej narażone na zużycie świeczką lub specjalnym preparatem. Po pomalowaniu farbą należy zetrzeć papierem ściernym miejsca, które wcześniej zostały przetarte świeczką. Dzięki temu ukażą się przetarcia w kolorze poprzedniej warstwy farby. Zobaczcie jak wykonać projekt w tej technice TUTAJ.

 • SPĘKANIA DWUETAPOWE

Sposób postarzania projektów poprzez spękania, które następnie się wypełnia. Na pomalowaną powierzchnię należy nałożyć pierwszy etap preparatu. Po wyschnięciu należy nałożyć drugi etap, który zaczyna pękać. Oba preparaty są bezbarwne, dlatego widoczny jest kolor podłoża. By uwidocznić spękania, należy wypełnić je porporiną, woskiem, pastą lub bitumą. Więcej o spękaniach przeczytasz TUTAJ.

 • SPĘKANIA JEDNOETAPOWE

Sposób postarzania projektów poprzez spękania. Do ich wykonania potrzebny jest preparat do spękań jednoetapowych. Nakłada się go na powierzchnię zabezpieczoną bezbarwnym lakierem lub pomalowaną farbą akrylową w wybranym kolorze. Następnie na wyschnięty preparat nakłada się farbę akrylową, która zaczyna pękać. W spękaniach pojawia się kolor poprzedniej warstwy farby lub kolor podłoża (w zależności od wcześniejszego przygotowania).

 • SZABLONY I MASKI

Akcesoria wykorzystywane w decoupage. Za pomocą szablonu i farb można stworzyć pojedynczy wzór lub udekorować całą powierzchnię zdobionego przedmiotu w wybrany motyw.  By szablon nie przesunął się w trakcie malowania, należy przymocować go klejem pomocniczym. By farba nie podciekła pod szablon, należy nakładać małą ilość preparatu. Najlepiej wykorzystać do tego pędzel gąbkowy. Więcej o szablonach znajdziecie TUTAJ.


EMBOSSING

Embossing to inaczej wytłaczanie. Wzory można wytłaczać na papierze i folii na wiele różnych sposobów. Dzięki temu zdobiona powierzchnia zyskuje ciekawą fakturę. Technika ta szczególnie często jest stosowana w cardmakingu i scrapbookingu.

 • DŁUTKO

Zakończone najczęściej kulką, służy do ręcznego wytłaczania wzorów na papierze lub folii. Często jest dwustronne, dzięki czemu w jednym narzędziu zyskuje się 2 rozmiary końcówek.

 • FOLDER

Foldery do embossingu służą do wytłaczania wzorów za pomocą maszynki. Można z nich również korzystać ręcznie wytłaczając wzory za pomocą dłutka.

 • KARBOWNICA

Narzędzie do wytłaczania wzorów na papierze lub folii. Jedyne co, to należy wybrać odpowiedni wzór oraz rozmiar karbownicy i już można przepuścić przez nią papier.

 • MASZYNKA

Maszynka to rewelacyjne urządzenie do wytłaczania wzorów na papierze przy użyciu folderów. Dostępne są maszynki tylko wytłaczające oraz tnąco-wytłaczające. Dzięki nim można szybko wytłoczyć wzór na arkuszu.

 • PODKŁADKA

Miękka, elastyczna mata na której można wytłaczać wzór na papierze lub folii za pomocą dłutka. Stanowi praktyczny podkład podczas tworzenia tłoczeń.

Wszystkie materiały i akcesoria do embossingu znajdziecie TUTAJ.

 


EMBOSSING NA GORĄCO

Technika embossingu na gorąco polega na tworzeniu zdobień poprzez rozpuszczanie specjalnego pudru. Idealnie nadaje się cardmakingu, scrapbookingu, a także do biżuterii. Zobacz, co jest potrzebne do wykonania takich zdobień.

 • TUSZ DO EMBOSSINGU

Bezbarwny tusz, który pozwala na odbicie dowolnego stempla bez pozostawienia widocznych śladów. Jest dość lepki więc łatwo go posypać pudrem do embossingu. Dzięki temu można uzyskać przeróżne wzory ze stempli.

 • MARKER DO EMBOSSINGU

Bezbarwny mazak, którym możesz namalować i napisać, co tylko zechcesz. Tak stworzony wzór wystarczy posypać pudrem i go rozpuścić.

 • PUDER DO EMBOSSINGU

Sypki puder w różnych kolorach i wersjach, np. z brokatem. Należy nasypać go na zdobienia wykonane tuszem i stemplem lub markerem do embossingu, a następnie rozpuścić za pomocą nagrzewnicy. Dzięki temu powstaje efektowna powłoka.

 • NAGRZEWNICA

Urządzenie podobne do suszarki, które poprzez ciepłe powietrze rozpuszcza puder, zamieniając go w ozdobną powłokę.

DOBRA RADA: Zdobienia możesz wykonać również za pomocą kolorowego tuszu oraz bezbarwnego pudru. Dzięki temu także uzyskasz ciekawy efekt.


FARBY

Farba to podstawowy preparat do dekoracji. Służy nie tylko do nakładania koloru, ale również do tworzenia różnych efektów. W zależności od zdobionej powierzchni oraz zaplanowanego efektu można wybrać jedną spośród wielu farb.

 • FARBY AKRYLOWE

Farby akrylowe tworzone są na bazie wody. Można je stosować na różnych powierzchniach, jednak szkło czy metal należy wcześniej odpowiednio przygotować. Ich zaletą jest to, że szybko schną.

 • FARBY KREDOWE

Farba kredowa dzięki swoim właściwościom daje matowe wykończenie, które można wykorzystać do projektów vintage. Doskonała do postarzania oraz przecierek. Chętnie jest stosowana do dekoracji mebli.

 • FARBY DO SZKŁA

Farby do szkła cechują się doskonałą przyczepnością, co jest istotne podczas tworzenia zdobień na gładkim szkle i porcelanie. Żeby zabezpieczyć farbę najczęściej należy wypiec ozdobiony przedmiot w piekarniku według wskazówek producenta.

 • FARBY DO TKANIN

Dzięki farbom do tkanin można ozdobić koszulki, torby, poszewki i wiele innych materiałowych przedmiotów. Najczęściej po przeprasowaniu zdobienia na lewej stronie, daną rzecz można prać.

 • POZOSTAŁE FARBY

Pozostałe farby to farby efektowe, które dzięki swoim właściwościom pozwalają uzyskać różne efekty, takie jak zdobienia 3D, powierzchnię tablicową do pisania kredą, odpowiednią strukturę, itd.

 • FARBY AKWARELOWE

Farba niekryjąca do stosowania na porowatym papierze. Dzięki temu, że nie zamalowuje powierzchni, ładnie uwidacznia strukturę papieru. Dzięki tym farbom można uzyskać delikatne, subtelne pastelowe kolory.

 • FARBY OLEJNE

Wolnoschnące farby na bazie oleju, w których znajduje się pigment.Poprzez wyciśnięcie na paletę można mieszać barwy tworząc dowolne kolory.

 • FARBY TEMPEROWE

Zajmuje pośrednie miejsce między akwarelami, a farbami olejnymi. W zależności od sposobu użycia może być kryjąca lub bardziej przezroczysta. W składzie zawiera wodę, olej oraz emulgator który łączy te 2 substancje.

 • FARBY PLAKATOWE

Do stosowania na zwykłym papierze. Do rozcieńczania z wodą. Popularne jako materiał na zajęcia plastyczne dla dzieci.

 • FARBY W SPRAY’U

Farba o różnym składzie, najczęściej akrylowa. Nakłada się ją za pomocą spray’u. Należy ją stosować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub na dworze. Dobrze się nią zdobi różne przedmioty.

 


FILCOWANIE

Technika rękodzielnicza polegająca na tworzeniu ozdobnych elementów z czesanki i filcu. Z powodzeniem można wykorzystać je do tworzenia maskotek, ozdobnych aplikacji, itp. Istnieją dwa sposoby filcowania – na mokro i na sucho. Poza tym można zszywać ze sobą gotowe elementy z filcu. Filcowanie na sucho polega na nadawaniu czesance wybranego kształtu poprzez odpowiednie nakłuwanie igłą. Z kolei na mokro polega na ugniataniu, pocieraniu i wałkowaniu pasm czesanki zwilżonych wodą z mydłem. Więcej o filcowaniu przeczytacie w archiwalnym wpisie na blogu, a także możecie zobaczyć naszą filcową inspirację.

 • CZESANKA

To inaczej wełna. Występuje w pojedynczych kolorach lub w postaci mieszanek. Przeznaczona jest do filcowania na mokro i na sucho.

 • FOLIA BĄBELKOWA

Folia z bąbelkami, którą często można znaleźć w zapakowanych paczkach. Jest doskonałą podkładką do filcowania na mokro – nie przepuszcza wody, a wystające bąbelki ułatwiają splątywanie się czesanki.

 • IGŁA

Narzędzie służące do filcowania na sucho. Filcowanie dużych elementów jedną igłą jest bardzo pracochłonne, dlatego wtedy najlepiej wykorzystać specjalną rączkę, która pomieści kilka igieł. Przyspiesza to czas pracy. Igły występują w różnych rozmiarach – gruba, średnia i cienka. Filcowanie zaczynamy grubą igłą, a kończymy najcieńszą, wygładzając dzieło i wszelkie detale.

 • MATA DO FILCOWANIA

Piankowa lub gąbkowa podkładka do filcowania na sucho. Dzięki jej sprężystości igła nie uszkodzi podłoża, na którym pracujemy.

 • MYDŁO

Rozpuszczone w wodzie służy do namaczania pasm czesanki podczas filcowania na mokro. Godne uwagi jest mydło oliwkowe oraz płatki mydlane.


FLORYSTYKA

Florystyka to część rękodzieła polegająca na dekoracyjnym układaniu kwiatów (inaczej bukieciarstwo). Wykorzystuje zarówno żywe, jak i sztuczne kwiaty do tworzenia kompozycji. Jej elementy można stosować również do tworzenia wianków i wielu innych projektów.

 • GĄBKA FLORYSTYCZNA

Gąbka florystyczna to baza do tworzenia bukietów i ikeban, zarówno z kwiatów żywych jak i suszonych. Dostępna w postaci kostki, którą można dowolnie przyciąć oraz jako gotowa dekoracja na stół, a nawet mikrofon (do trzymania bukietu w ręce).

 • DRUT

W zależności od grubości druty można wykorzystać na wiele sposobów. Z drutów wyrobowych można formować łodygi sztucznych kwiatów, natomiast drucik techniczny można wykorzystać do przymocowania oraz łączenia różnych elementów.

 • KWIAT WYROBOWY

Kwiat wyrobowy, najczęściej w postaci główki służy do tworzenia sztucznych kwiatów. Można go połączyć z drutem wyrobowym i listkami, lub wykorzystać samą główkę, np. do dekoracji wianków, pudełek, itd.

 • WIANEK

Wianek to baza do wielu projektów florystycznych takich jak stroiki i wieńce. Najczęściej wykonany jest z wikliny, ratanu lub słomy. Może mieć postać również zielonych listków, np. wianek bukszpanowy. Można go udekorować na wiele sposobów za pomocą różnych dodatków.

 • DODATKI

Do tworzenia projektów florystycznych można wykorzystać wiele różnych dodatków, które urozmaicają prace. Najpopularniejsze to motyle na klipsie, ptaszki na piku, biedronki z przylepcem oraz tasiemki.


 

HAFTOWANIE

Haftowanie to sposób zdobienia tkanin polegający na wyszywaniu wzorów za pomocą igły i nici. Zobacz co przyda Ci się do tworzenia w tej technice.

 • KANWA

Płótno do haftowania o różnej gęstości. Dostępne są kanwy bez wzoru oraz z kolorowym szkicem, ułatwiającym haftowanie. Haftować można na kanwie lub bezpośrednio na zdobionej tkaninie.

 • BAZA DO ZDOBIENIA

Ozdobne hafty można tworzyć na różnych tkaninach. Największą popularnością cieszą się obrusy, serwetki oraz poszewki. Haftować można również na koszulkach, torbach, piórnikach, woreczkach, itd.

 • IGŁA

Igła to narzędzie do haftowania. Można wykorzystać do tego zwykłą igłę do szycia, plastikową igłę  lub specjalne igły do haftowania np. zagięte. Grubość igły zależy od materiału, na którym się haftuje.

 • NICI/MULINA

Nici lub mulina to materiał, z którego tworzy się zdobienia. W zależności od projektu może to być pojedyncza cienka nić lub kilka nici splecionych np. w postaci muliny. Nawleka się je na igłę i następnie przeciąga przez tkaninę w określony sposób, np. tworząc krzyżyki.

 • WZORY/SZABLONY

Dla ułatwienia pracy można wykorzystać gotowe wzory oraz szablony. Można je znaleźć w internecie, mogą być też nadrukowane na kanwie. Warto też sięgnąć po specjalistyczną lekturę, gdzie można znaleźć wiele cennych informacji oraz pomysłów.

 


 

LALKARSTWO

 

Lalkarstwo to tworzenie lalek, marionetek, a nawet pluszaków i maskotek. By wyglądały jak żywe, potrzeba różnych dodatków, które pomogą osiągnąć ten efekt. Zobacz, co Ci się przyda podczas ich tworzenia.

 • FIGURKA

To forma z różnych materiałów, np. drewna, styropianu, kartonu, którą wykorzystuje się jako bazę do stworzenia lalki. Stanowi trzon całego projektu. To na niego dokłada się kolejne elementy oraz zdobienia.

 • OCZKA

To gotowe elementy, które imitują prawdziwe oczy. Mogą być wykonane ze szkła lub plastiku. Do wyboru są również ruchome oczka. Dzięki nim lalka/maskotka „nabiera” życia. W zależności od wybranej opcji można je wbijać lub przyklejać.

 • GŁOWA

Może być gotowa z namalowaną minką lub w postaci kulki, którą samodzielnie należy udekorować. Może być też wykonana własnoręcznie z tkaniny i wypełniacza.

 • WŁOSY

Włosy i loczki mogą być wykonane z różnych materiałów sztucznych lub naturalnych. Dostępne są w różnych kolorach.

 • DODATKI

Do tworzenia lalek można wykorzystać wiele różnych dodatków do dekoracji. Najpopularniejsze to filc, pompony, druty chenille oraz piórka i skrzydła. Wybór dodatków jest ogromny.


MASY PLASTYCZNE

Modelowanie i rzeźbienie to techniki, które niezwykle rozwijają zdolności manualne. Dlatego tak często są wykorzystywane do prac plastycznych  z dziećmi i nie tylko. Mas plastycznych, które można wykorzystać, jest wiele. Różnią się one właściwościami. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje, po to by wybrać jak najlepszą do swoich projektów.

 • GIPS MODELARSKI

Dostępny w postaci proszku, który należy wymieszać z wodą. Dzięki niemu można tworzyć odlewy z gotowych foremek lub własne modele. Ma kolor biały. Utwardza się na powietrzu, a gotowy model można pomalować według uznania.

 • GLINKA RZEŹBIARSKA

Dostępna w różnych kolorach – najczęściej biała, szara lub terakota. W zależności od wersji utwardza się na powietrzu, można ją również wypalić dla utrwalenia. Doskonała do zajęć z dziećmi.

 • MASA DRZEWNA

Dostępna w proszku, który należy wymieszać z wodą. Łatwa do ugniatania i bardzo plastyczna. Lekka, szybko schnie na powietrzu. Po wyschnięciu staje się bardzo twarda, prawie nie do rozbicia. Można ją szlifować, ciąć i wiercić.

 • MASA KAMIENNA

Masa imitująca kamień. Dzięki niej można stworzyć efektowne przedmioty. Jej zaletą jest lekkość oraz to, że schnie na powietrzu. Doskonała do malowania i zajęć z dziećmi.

 • MASA PAPIEROWA

Zwana inaczej papier mache. Dostępna w formie gotowej do użycia lub w proszku do wymieszania z wodą. Można nakładać ją warstwami. Jest lekka i schnie na powietrzu, po wyschnięciu staje się bardzo twarda.


MASZYNKA DO WYCINANIA I WYTŁACZANIA

Maszynka do scrapbookingu to urządzenie do wycinania i wytłaczania wzorów. Ozdoby wykonane z jej użyciem są idealne do robienia kartek, albumów i wielu innych projektów papercraft. Jest niezwykle przydatna szczególnie wtedy, gdy tworzysz naprawdę sporo prac.

 • MASZYNKA

Maszynki do scrapbookingu w zależności od wybranej wersji spełniają 1 lub 2 funkcje: tną i/lub wytłaczają. Maszynka tnąca dzięki specjalnym wykrojnikom pozwala wycinać gotowe kształty, które z powodzeniem można wykorzystywać podczas tworzenia albumów, kartek, zaproszeń, tagów, itd. Natomiast maszynka wytłaczająca pozwala tworzyć ozdobne tłoczenia na papierze dzięki wzorzystym folderom. technika ta nazywa się embossing.

 • WYKROJNIK

Metalowa płytka ze wzorem, która przeciśnięta przez maszynkę wycina wzór. W zależności od rodzaju można wycinać kształty w różnych materiałach, a więc nie tylko na papierze, ale również na filcu, skórze, tekturze, tkaninie, folii. Najpopularniejsze wzory to ramki, napisy, tagi, a także bazy do złożenia kopert i pudełek.

 • FOLDER

Folder do embossingu to płytka, która przeciśnięta przez maszynkę wytłaczającą tworzy tłoczenia na papierze w wybranym kształcie. Taki wzór stanowi doskonałe tło oraz bazę.

 • AKCESORIA

Do maszynek i wykrojników jest wiele dodatków. Do maszynki przydadzą się dodatkowe płytki, adaptery i platformy, które umożliwiają dostosowanie wykrojnika do maszynki. Natomiast do wykrojników przyda się magnetyczny album do ich przechowywania oraz specjalne narzędzie do czyszczenia.

MIXED MEDIA

Mixed media, zwane również mix media to technika mieszana, polegająca na tworzeniu kolaży i obrazków z takich materiałów jak: pasty strukturalne, szablony, mgiełki, scrapki, papierowe kwiatki, itp.

 • BAZA

Baza do projektów mixed media to powierzchnia, która następnie będzie zdobiona. Najczęściej wykorzystywane do tego są podobrazia malarskie, drewniane deseczki oraz gruby karton.

 • FAKTURA

Ciekawą fakturę można uzyskać dzięki pastom strukturalnym nakładanym szpatułką przez szablon/maskę. Efekt struktury można również uzyskać przez odbicie materiału (gaza, siatka, itd.) na nałożonej paście.

 • KLEJ

By przykleić różne elementy kolażu do zdobionej bazy należy wybrać mocny klej przeznaczony do różnych powierzchni. Po wyschnięciu powinien stać się przezroczysty.

 • DODATKI

Poza bazą i fakturą to one tworzą cały kolaż. Cała zabawa tworzenia w tej technice polega na gustownym łączeniu różnych dekoracji: koronek, stempli, drewnianych scrapów, papierowych kwiatków, aplikacji z tkaniny oraz wykorzystaniu farb, mgiełek i tuszy.


MOZAIKA

Mozaika to projekt stworzony z wielu małych elementów – kamyczków, kawałków szkła, itd. Pojęcie to również odnosi się do techniki zdobienia. Jest ona wykorzystywana między innymi do dekoracji blatów stołu, ścian, doniczek, waz i wielu innych.

 • FUGA

Masa do wypełnienia odstępów między elementami mozaiki. Najczęściej występuje w proszku, więc przed użyciem należy ją rozmieszać z wodą.
Dostępna w różnych kolorach. Stosując kolor kontrastujący do mozaiki można uzyskać ciekawy efekt. Po nałożeniu masy należy wyczyścić elementy mozaiki z pozostałości fugi.

 • KLEJ DO MOZAIKI

Specjalny klej do mozaiki pozwala przykleić wszystkie elementy do zdobionego przedmiotu, np. stolika, pudełka. Przyklejając mozaikę należy pamiętać o odstępach między poszczególnymi elementami.

 • MOZAIKA

To zarówno nazwa gotowego projektu, jak i podstawowych elementów z których tworzona jest mozaika. Mogą to być szklane, ceramiczne, czy kamienne kawałki w różnych kształtach i kolorach.


PAPIERY DO DECOUPAGE

Decoupage, czyli technika serwetkowa, poza preparatami oraz bazą do zdobienia wymaga odpowiednich papierów ze wzorami. Zobacz więc, jakie papiery do decoupage możesz wykorzystać.

 • SERWETKA

Zwykła serwetka. Najczęściej składa się z 3 warstw. Naklejając ją na projekt należy oddzielić warstwy i wykorzystać tylko tą ze wzorem.
Jest delikatna, dlatego trzeba z nią obchodzić się ostrożnie.
Należy kleić ją na jasne tło, by wzór był widoczny.

 • PAPIER RYŻOWY

Dość wytrzymały papier, który należy przykleić na jasne tło. Motywy najlepiej wytargiwać, a nie wycinać.

 • SERWETKA RYŻOWA

Jest cieńsza i mniej sztywna od papieru ryżowego, ma również mniejszą gramaturę. Podobnie jak papiery – wymaga jasnego tła, a motywy najlepiej wytargiwać.

 • PAPIER SOFT

Można go stosować na ciemniejsze tło. Motywy należy wycinać. Przed klejeniem dobrze zwilżyć go wodą.

 • PAPIER KLASYCZNY

Można go stosować na ciemne, nawet czarne tło. Wzory należy wycinać. Przed klejeniem dobrze go zmoczyć w wodzie.
Ponieważ jest grubszy niż pozostałe papiery, wymaga większej ilości warstw lakieru do zatopienia wzoru.

 

PAPIERY KREATYWNE

Bazą projektów papercraft są przeróżne papiery. Żeby ułatwić odnalezienie się w ich gąszczu warto poznać główne podziały, które wskazują różnice.

Papiery najprościej podzielić ze względu na:

 • ROZMIAR

Papiery dzielą się ze względu na rozmiar. Od zupełnie małych, przez A5, A4 aż do 30,5×30,5 cm. Między nimi pojawiają się nietypowe rozmiary. Wybór papieru zależy od rozmiaru bazy, jaką chcesz zdobić oraz od potrzeb konkretnego projektu.

 • GRAMATURĘ

Od gramatury zależy grubość oraz sztywność papieru. Jeśli chcesz wykorzystać go jako bazę np. albumu, wybierz ten grubszy. Do zdobienia gotowej bazy możesz wybrać cieńsze papiery.

 • WZORY

Papiery mogą być wzorzyste, lub gładkie – wtedy są w jednym kolorze. Ładnie wyglądają połączenia jednych z drugimi.

 • PAKOWANIE

Papiery są sprzedawane w różnych formach. W zestawach, na sztuki lub w tym samym wzorze, ale w większej ilości. Ich wybór zależy od potrzeb danego projektu.

 • EFEKTY

Jeśli zwykły, matowy papier to za mało, to można wybrać coś z efektami specjalnymi. Do wyboru są papiery brokatowe, holograficzne, samoprzylepne, a nawet papiery z fakturą np. lnu czy skóry.


PATCHWORK

 

Metoda zszywania kawałków tkanin różnymi sposobami, tak by powstała wzorzysta całość. Najczęściej wykorzystywana podczas tworzenia narzut, kap, ozdobnych poszewek, itd. Potrzebne materiały to skrawki wzorzystych i kolorowych tkanin w zbliżonym kształcie, nożyczki do tkanin, nożyk obrotowy, nici, igła, maszyna do szycia, podkładowa mata do cięcia. Patchwork to również nazwa gotowego projektu.

Najczęściej spotykane wymiary tkanin do patchworku:

 • BUŁECZKA (HONEY BUN) – zwinięte paski tkaniny o wymiarach 3,8×111,8 cm,
 • CHARM – kwadrat o wymiarach 12,5×12,5 cm, opakowanie zawiera 20-30 tkanin o różnych wzorach pasujących do siebie,
 • MINI CHARM – kwadrat o wymiarach 6,4×6,4 cm, opakowanie również najczęściej zawiera 20-30 wzorów tkanin,
 • PRZEKŁADANIEC (LAYER CAKE) – kwadraty o  wymiarach 25,4×25,4 cm,
 • ROŻKI (TURNOVER) -trójkąty o boku 15,2 cm, po zszyciu tworzą kwadrat o boku 12,5×12,5 cm, stanowią doskonałe uzupełnienie dla charm.
 • TŁUSTA ÓSEMKA (FAT EIGHT) – to kawałek tkaniny w rozmiarze 22,9×45,7 cm,
 • TŁUSTA ĆWIARTKA (FAT QUARTER) – tkanina o wymiarach 45,7×55,9 cm,
 • DŁUGA ĆWIARTKA (LONG QUARTER) – tkanina w kształcie prostokąta o wymiarach 22,9×111,8 cm,
 • ROLADA (JELLY ROLL) – paski tkaniny o wymiarach 6,4×111,8 cm, opakowanie najczęściej zawiera 20-40 zwiniętych kawałków,
 • TŁUSTA ROLADA (DESSERT ROLL) – 20 zwiniętych kawałków tkaniny o wymiarach 12,5×111,8 cm.

PĘDZLE

Pędzel to podstawowe narzędzie do nakładania nie tylko farb, ale również kleju i innych preparatów. W zależności od kształtu oraz włosia można uzyskać różne efekty. Dlatego poznaj najpopularniejsze pędzle i wybierz te odpowiednie do Twoich projektów.

 • PĘDZEL NYLONOWY

Inaczej syntetyczny. Wykonany ze sztucznego włosia. Idealny do nakładania farby oraz lakieru. Występuje w różnych kształtach i rozmiarach. Płaski i szerszy doskonale nadaje się do zdobienia tła.

 • PĘDZEL SZCZECINOWY

Wykonany z naturalnego włosia. Doskonały do nakładanie kleju oraz preparatu do spękań. Nadaje się także do tworzenia „przecierek”. Również jest dostępny w różnych kształtach i rozmiarach.

 • PĘDZEL GĄBKOWY

Wykonany z gąbki. Rewelacyjny do cieniowania oraz wtapiania wzorów w tło. Dzięki niemu można uzyskać również ciekawą fakturę.

 • PĘDZEL EFEKTOWY

Dzięki specjalnemu kształtowi pozwalają uzyskać różne, ciekawe efekty. Stanowią również urozmaicenie dla projektów wykonywanych przez dzieci.

 • WAŁEK

Wałek – doskonały do nakładania kleju (gumowy) oraz farby (gąbkowy), szczególnie na dużych powierzchniach. Pomocny również przy wygładzaniu naklejonych wzorów w decoupage.


SCRAPBOOKING

Technika rękodzielnicza polegająca na tworzeniu albumów ze zdjęciami oraz pamiątkami rodzinnymi. Do stworzenia albumu można wykorzystać gotową bazę z kartami albo wykonać ją własnoręcznie poprzez połączenie arkuszy ozdobnego papieru. Do tego celu można wykorzystać wstążkę lub metalowe zapięcia. Bazę można ozdobić w dowolny sposób przy użyciu różnych materiałów takich jak: papiery ozdobne, stemple, tusze, dziurkacze, tasiemki, guziki, dekoracyjne napisy, scrapy, perełki, przyklejki, drewniane scrapki, itd. Technika ta cieszy się ogromną popluarnością, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

 • BAZA

Baza to podstawa albumu, którą się zdobi. Najczęściej wykonana jest z tektury. Bazy są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Karty mogą być połączone spiralą, metalowymi kółkami lub sznurkiem/wstążką. Można wykorzystać gotowe bazy lub samodzielnie stworzyć je z tekturowych kart. Alternatywą dla początkujących mogą być arkusze fotokartonu lub sklejone koperty.

 • JOURNALING

Technika stosowana w scrapbookingu związana z tworzeniem opisów. Mogą to być równoważniki zdań lub kilkuzdaniowe kwestie. Związane z opisem przemyśleń, spostrzeżeń, odczuć, emocji, a także faktów, dat, wydarzeń. Mogą przybierać formę pamiętnikarską. Journaling można tworzyć nie tylko w albumie, ale również w zeszycie lub notesie. Opisy napisane odręcznie, na maszynie lub na komputerze pięknie uzupełniają wklejone zdjęcia, bilety
i inne elementy.

 • PAPIERY DO SCRAPBOOKINGU

Podstawa do dekorowania baz albumowych. Papiery występują w różnych kolorach ze wzorami o różnej tematyce. Najbardziej uniwersalne są te kwiatowe. Dostępne w różnych rozmiarach (15×15 cm, 20×20 cm, 30×30 cm, A4, A5) oraz o różnej gramaturze. Papiery mogą być jedno- lub dwustronne. Sprzedawane są w całych zestawach lub na sztuki. Do ich przyklejenia najczęściej używa się kleju lub taśmy dwustronnie klejącej. Gdy baza jest już ozdobiona papierem, można przejść do dodatków.

 • PROJECT LIFE

Forma pamiętnika, który zawiera udokumentowanie codziennego życia – zwykłych chwil oraz ważnych wydarzeń. Kolorowe karteczki z napisami, kartoniki, notatki, listy, zdjęcia, bilety, listy i wszystkie inne ważne elementy umieszcza się w specjalnych koszulkach z okienkami. Całość trzymana jest w segregatorze. Dzięki temu można zatrzymać na dłużej wszystkie miłe chwile.

 • PRZYDASIE

Wszelkie materiały i dodatki dekoracyjne. Jednym słowem wszystko, co może przydać się do dekoracji scrapbookingowych projektów, czyli tekturki, scrapy, guziki, kwiatki, ćwieki, nity, itd. To również skrawki i resztki papierów, tkanin, wstążek i innych materiałów.

DODATKI DO SCRAPBOOKINGU

 • PAPIEROWE KWIATKI

Można je wykonać samodzielnie np. z papieru czerpanego lub sięgnąć po gotowe. Ładnie wyglądają w połączeniu różnych rozmiarów i kolorów. Można je zamocować do albumu klejem lub taśmą dwustronną.

 • TASIEMKI, WSTĄŻKI, KORONKI

To jeden z najbardziej uniwersalnych dodatków. Ładnie wyglądają gdy są przyklejone do papieru na płasko. Można z nich też wykonać kokardki, kwiatki i wiele innych rzeczy. Tasiemki świetnie się prezentują gdy są połączone gładkie ze wzorzystymi lub szersze z węższymi w różnych kolorach.

 • ĆWIEKI

To ozdoba do wbicia, najczęściej metalowa. Świetnie zdobi szczególnie okładki albumu.

 • NITY

To metalowe obramowanie do tworzonych dziurek. Doskonale zdobią zarówno okładki jak i karty albumowe.

 • PEREŁKI

Niektórzy nazywają je półperełkami. Te samoprzylepne są najwygodniejsze w użyciu. Perełki w kolorze białym lub kremowym to absolutne must have w każdej scrapbookingowej pracowni. Perełki w tych kolorach pasują do wszystkich projektów!

 • KRYSZTAŁKI

Podobnie jak perełki, to samoprzylepne dekoracje. Dodadzą blasku i głębi Twoim albumom.

 • GUZIKI

Nie trzeba ich przyszywać, wystarczy je przykleić. Mogą to by zarówno guziki w wymyślnych kształtach i kolorach, jak i najzwyklejsze, okrągłe guziczki.

 • OZDOBY Z PRZYLEPCEM

To ozdoby wykonane z filcu, drewna, plastiku, tkaniny i wielu innych materiałów. Z tyłu mają przylepiec, który bardzo ułatwia ich przyklejenie. Wybór tych ozdób jest ogromny!


STEMPLE

Stempel to przyrząd do odciskania wzoru za pomocą tuszu. Ze względu na materiał użyty do ich wykonania na rynku dostępne są różne stemple o odmiennych właściwościach. Wzory na stemplach to zarówno obrazki, wzory, faktury jak i napisy.

 • AKRYLOWE/SILIKONOWE

Stemple te wykonane są z akrylu lub silikonu. Najczęściej są przezroczyste, a na górze mają nadrukowany wzór, tak by łatwiej było odbić go w odpowiednim miejscu. Najczęściej wymagają akrylowego bloczka, do odbicia.

 • GUMOWE

Najczęściej nie są przezroczyste, dlatego nie widać dokładnie jak ułożony jest wzór. Często wymagają przymocowania na bloczku akrylowym lub drewnianym uchwycie.

 • PIANKOWE/GĄBKOWE

Wykonane z pianki lub gąbki. Są lekkie i dość grube. Przez to łatwo je chwycić i nie wymagają bloczka akrylowego. Doskonałe dla dzieci.

 • DO KOLOROWANIA

Stemple mają taki wzór, że po odbiciu można go samodzielnie pokolorować. Można do tego użyć kredek, farb albo markerów. Popularne jest również tworzenie cieniowań.

 • Z UCHWYTEM LUB BEZ

Stemple są dostępne albo od razu ze zintegrowanym uchwytem, albo bez niego. Wtedy, aby równo odbić stempel, należy go przykleić do bloczka akrylowego lub drewnianego uchwytu. Do tego celu można również wykorzystać stare pudełko na płytę CD.

SOSPESO

Sospeso to technika tworzenia przestrzennych dekoracji w decoupage. Została stworzona przez Monicę Allegro. Dzięki niej można stworzyć przepiękne zdobienia 3D za pomocą plastycznych materiałów. Zobacz co dokładnie jest potrzebne do wykonania projektów w tej technice.

 • FOLIA

Folia do Sospeso występuje w wersji białej oraz przezroczystej. Specjalnymi farbami do Sospeso można stworzyć na niej dowolny wzór. Można też przykleić dowolny motyw z serwetki lub papieru.

 • FOLIA OZDOBNA

Termoaktywna folia z nadrukowanym wzorem. Wystarczy wyciąć wzór, a następnie podgrzać kawałek folii i modelować go dłutkiem.

 • DŁUTKO

Drewniane dłutka z różnymi końcówkami pozwalają dowolnie modelować podgrzaną folię.

 • MATA

Lateksowa podkładka jest niezbędna podczas modelowania podgrzanej folii. Nie tylko zabezpiecza blat stołu ale również umożliwia pracę dłutkiem.

 • PREPARATY DO SOSPESO

Wykonując zdobienia w tej technice sięgnij po specjalny, mocny klej do Sospeso. Natomiast jeśli chcesz uzyskać powierzchnię z efektem lodu, nałóż na nią żywicę szklącą.


QUILLING

Technika tworzenia zdobień przy użyciu zwiniętych pasków papieru, które następnie są formowane w pożądany kształt i łączone ze sobą, tworząc wybrany motyw. Paski papieru o różnej szerokości zwija się igłą do quillingu, następnie można je umieścić w szablonie by nadać im kształt. Tak przygotowane elementy przykleja się na papier lub wybrany przedmiot. Inspirację z wykorzystaniem tej techniki znajdziecie w archiwalnym numerze Creativehobby Magazine – TUTAJ. A na blogu możecie zgłębić wiedzę we wpisie o quillingu TUTAJ.

 • IGŁA GO QUILLINGU

Podstawowe narzędzie do zwijania papierowych pasków. Igła ta ma rozdwojoną koncówkę, dzięki czemu można zahaczyć o nią papierowy pasek. Dla dzieci atrakcyjną alternatywą jest igła plastikowa.

 • FRĘDZLARKA

Narzędzie do nacinania pasków, które nadaje efekt postrzępienia. W ten sposób z jednej strony paska powstają frędzelki.

 • GRZEBIEŃ

Narzędzie do quillingu, które pozwala nawijać paski w efektowny sposób, przydatny szczególnie podczas tworzenia płatków kwiatów i listków.

 • PASKI DO QUILLINGU

Paski papieru o różnych szerokościach, które zwija się igłą, tworząc wybrane kształty. Paski można kupić w gotowym zestawie lub pociąć kolorowe kartki. Do pomocy można również wykorzystać niszczarkę do dokumentów.

 • SZABLON DO QUILLINGU

Szablon to akcesorium, do którego można włożyć zwinięte paski, po to by uzyskały pożądany kształt. W szablonie można skleić pasek, dzięki czemu powstaje gotowy element.


WSTĄŻKA

Wstążka to jeden z podstawowych dodatków do cardmakingu, scrapbookingu, florystyki oraz wszelkich projektów DIY. Pełni funkcję dekoracyjną oraz mocującą. Ze wstążek można również tworzyć kokardki. W zależności od projektu i jego kolorystyki można wybrać tasiemki spośród wielu różnych. Zobacz, jakie rodzaje masz do dyspozycji i znajdź te najlepsze do Twoich prac.

 • TASIEMKA GŁADKA

Gładka wstążka to tasiemka bez wzoru, najczęściej jednokolorowa. Najpopularniejsze są kolorowe tasiemki satynowe, a także rypsowe i z organzy. Dostępne są w różnych szerokościach. Ładnie wyglądają połączenia różnych kolorów i szerokości, szczególnie przy tworzeniu kokardek.

 • TASIEMKA ZE WZOREM

Tasiemka może mieć nadrukowany dowolny wzór – najczęściej wzór występuje z jednej strony. Wzory można dobierać kolorystycznie oraz tematycznie. Ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie tasiemki gładkiej ze wzorzystą.

 • KORONKA

Koronka nie jest typową wstążką, jednak pełni te same funkcje. Najpopularniejsze są koronki bawełniane białe, kremowe i kolorowe. Idealnie pasują do stylu vintage, a te białe i kremowe są w sam raz do ślubnych projektów. Oryginalne połączenie stanowi koronka z jutą oraz tkaninami.

 • APLIKACJE

Najczęściej satynowe – stanowią doskonałe uzupełnienie dla gładkich wstążek. Występują w różnych wzorach – od listków i kwiatków po smoczki i śliniaczki.

 • AŻURKOWE

Ażurkowe tasiemki to wstążki z wycięciami. Od typowych pajęczynek po wstążeczki z wyciętymi tylko pojedynczymi elementami. Takie wstążki ładnie uwidaczniają tło, które jest pod spodem.

 

ZŁOCENIA

Technika ta polega na zdobieniu złoceniami w różnych kolorach. Doskonale łączy się z decoupage oraz tworzeniem ikon. Złocenia nadają elegancki charakter tworzonym pracom i wbrew pozorom wcale nie są takie trudne do wykonania.

 • FOLIA W ARKUSZACH

Złocenia w formie arkuszy folii. Arkusz należy nałożyć na powierzchnię pokrytą klejem, docisnąć delikatnie pędzlem, a nadmiar ściągnąć. Dostępna w różnych kolorach.

 • FOLIA W PŁATKACH

Cieniutkie płatki z folii. Należy nałożyć je pędzlem lub palcami na powierzchnię pokrytą klejem do złoceń. A następnie docisnąć pędzlem i ściągnąć nadmiar.

 • KLEJ DO ZŁOCEŃ

Klej, który po wyschnięciu staje się przezroczysty. Po wyschnięciu jest lekko lepki (podczas odrywania palca od powierzchni słychać charakterystyczne cykanie) dzięki czemu złocenia przyklejają się do powierzchni.

 • LAKIER DO ZŁOCEŃ

Do złoceń wymagany jest specjalny lakier przeznaczony do tego celu. Musi nie tylko chronić zdobioną powierzchnię, ale również zapobiegać utlenianiu złotek.

 • ZŁOCENIA 3D

Wypukłe złocenia, które tworzą efekt 3D. Wymagają specjalnego kleju do złoceń 3D, za pomocą którego tworzy się wypukłości. Następnie należy je uwidocznić, przyklejając folię do złoceń 3D (różni się ona sposobem nakładania od zwykłej folii).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *